Αρχείο ημέρας 2022-10-28

Παρατήρηση ηλιακής έκλειψης με το τηλεσκόπιο του σχολείου.

Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Λυκείου Διστόμου  είχαν την ευκαιρία να  παρατηρήσουν  την μερική έκλειψη Ηλίου που πραγματοποιήθηκε, η οποία ήταν ορατή στο βόρειο ημισφαίριο, στην Αφρική, στην Ασία και στην Ευρώπη, μεταξύ άλλων και στη χώρα μας, ξεκινώντας λίγο μετά το μεσημέρι.

Για την παρατήρηση χρησιμοποιήθηκε το τηλεσκόπιο του σχολείου και ηλιακό φίλτρο που είχαν κατασκευάσει οι μαθητές σε περσινή δράση σχετική με την Αστρονομία και συγκεκριμένα για την παρατήρηση ηλιακών κηλίδων.

Η επόμενη ηλιακή έκλειψη που θα είναι ορατή από τη χώρα μας, θα είναι το 2027.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΙΣΤΟΜΟΥ

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της βιβλιοθήκης του Γενικού Λυκείου Διστόμου ο εορτασμός  για την εθνική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.

Υπεύθυνη για τη γιορτή ήταν η εκπαιδευτικός Ανδρέου Αλεξάνδρα ΠΕ02 και οι μαθήτριες

Τζιτζώκου Αγγελική Γ Τάξη

Λιάσκου Κυριακή Α Τάξη.

Στη συνέχεια   ορίστηκαν η Σημαιοφόρος και οι παραστάτες και έγινε απονομή των Αριστείων και Βραβείων.

«ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ERASMUS+ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας διοργανώνει μία διαδικτυακή ημερίδα παρουσίασης των προγραμμάτων και των αποτελεσμάτων αυτών, αποσκοπώντας στην προβολή και ανάδειξη της ωφελιμότητας της συγκεκριμένης δράσης σε επίπεδο Περιφερειακής Διεύθυνσης.
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά το Σάββατο 5 Νοεμβρίου σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα και θα έχει θέμα την παρουσίαση των αποτελεσμάτων προγραμμάτων ERASMUS+ στην εκπαιδευτική κοινότητα της Στερεάς Ελλάδας. Η παρουσίαση των προγραμμάτων θα γίνει με τη χρήση της πλατφόρμας Webex, με ταυτόχρονη αναμετάδοση σε κανάλι YouTube της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης.
Κάθε παρουσίαση θα έχει διάρκεια 13’ και τα βασικά μέρη τα οποία θα παρουσιαστούν είναι:
➢ το σκεπτικό της επιλογής της θεματικής,
➢ οι στόχοι του προγράμματος,
➢ οι εταίροι,
➢ η μεθοδολογία που ακολουθήθηκε (συμπεριλαμβανομένης της κινητικότητας),
➢ τα αποτελέσματα του προγράμματος με έμφαση στα οφέλη που αποκόμισαν οι μαθητές από τη συμμετοχή του σχολείου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα. Για την παρουσίαση των προγραμμάτων θα αποσταλεί σε όλους τους συμμετέχοντες σύνδεσμος Webex. Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να παρακολουθήσουν την Ημερίδα μέσα από κανάλι youtube. Οι σύνδεσμοι θα αποσταλούν την παραμονή της ημερίδας.
Θα αποσταλούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΗΣ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΤΗΣΗ ΜΕ ΕΛΙΚΟΦΟΡΑ ΠΤΗΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΠΟΛ. ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Η  Πολεμική Αεροπορία στο πλαίσιο του Εορτασμού του Προστάτη της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ), το Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022, θα προγραμματίσει εκδήλωση, στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας, που θα περιλαμβάνει πτήσεις μαθητών/τριών της Β ΄και Γ΄ Τάξης Λυκείου, σχολικού έτους 2022-2023 , με Εκπαιδευτικά Αεροσκάφη της ΠΑ.
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ΠΑ (www.haf.gr) έως την Tετάρτη 26 Οκτωβρίου 2022 (23:59) και η επιλογή θα πραγματοποιηθεί κατόπιν κλήρωσης, η οποία θα διεξαχθεί την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 στο Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.

Για την ενημέρωση σας πληροφορίες εδώ : ΕΞΕ-126139-2022-Φ10α-Ενημέρωση-μαθητών-τριών-της-Β-και-Γ-Λυκείου-για-τη-συμμετοχή-τους-σε-πτήση-με-ελικοφόρα-πτητικά-μέσα-της-Πολ-.Αεροπορία (1)

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Στο πλαίσιο της εκπαίδευσης για την αειφορία,τη βιώσιμη ανάπτυξη και το περιβάλλον, κατά το σχολικό έτος 2022-2023, σχεδιάζονται, οργανώνονται και υλοποιούνται από εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων της χώρας Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων .

Δείτε την εγκύκλιο για την οργάνωση των Προγραμμάτων εδώ : Σχεδιασμός-και-Υλοποίηση-Προγραμμάτων-Σχολικών-Δραστηριοτήτων-Περιβαλλοντικής-Εκπαίδευσης-Αγωγής-Υγείας-Πολιτιστικών-Θεμάτων

ΤΡΟΠΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2023

Δημοσιεύθηκε το  ΦΕΚ , με το οποίο προσδιορίζεται ο νέος τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων Γενικού Λυκείου από το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 και εφεξής σύμφωνα με τον ν. 4186/2013 (Α’ 193) όπως τροποποιήθηκε με τον ν. 4610/2019 (Α’ 70), με το άρθρο 7 του ν. 4692/2020 (Α’ 111) και εκ νέου με τον ν. 4777/2021 (Α’ 25)

Δείτε το ΦΕΚ εδώ  FEK-5136-B-2022