Αρχείο ημέρας 2022-02-14

Ημερίδα Ερασιτεχνικής Αστρονομίας

Πραγματοποιήθηκε με καθυστέρηση λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών της πανδημίας η προγραμματισμένη εκδήλωση στο Λύκειο Διστόμου για την ερασιτεχνική αστρονομία και τα είδη τηλεσκοπίων. Βασικός ομιλητής ήταν ο κος Σταύρος Λέτης Φυσικός, αντιπρόεδρος του συλλόγου ερασιτεχνικής αστρονομίας του νομού Βοιωτίας όπου παρουσίασε τα είδη τηλεσκοπίων και στηρίξεων που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας ερασιτέχνης αστρονόμος.  Στο χώρο της εκδήλωσης υπήρχαν πέντε διαφορετικά τηλεσκόπια με τα παρελκόμενά τους, κατοπτρικά και καταδιοπτρικά απλά και ρομποτικά με διαφορετικές στηρίξεις. Συμμετείχαν οι μαθηματικοί Νίκος Γιαννάκας και Ευθύμιος Σύρος που παρουσίασαν στους μαθητές και εκπαιδευτικούς χαρακτηριστικά των παραπάνω τηλεσκοπίων.

Το Λύκειο Διστόμου ευχαριστεί ιδιαίτερα τους καλεσμένους του γι αυτή την εκδήλωση.

Οι επόμενες  δράσεις είναι

1. Κατασκευή ηλιακού φίλτρου από μαθητές/τριες του σχολείου και παρατήρηση ηλιακών κηλίδων

2. Νυχτερινή αστροπαρατήρηση   από μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς  όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες

.