Αρχείο ημέρας 2021-01-23

Εορτή των Τριών Ιεραρχών- Η γιορτή των γραμμάτων

Οι εορταστικές εκδηλώσεις στις σχολικές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα, θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021, παραμονή της ημέρας εορτασμού των Τριών Ιεραρχών. Οι εκδηλώσεις αυτές θα έχουν διάρκεια έως δύο διδακτικές ώρες.
Mε απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών, εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν και σύμφωνα με τα ισχύοντα, στην περιοχή, υγειονομικά μέτρα για την προστασία από τον covid 19 που προβλέπονται για τους ιερούς ναούς, δύναται αντιπροσωπεία μαθητών/τριών να παραστεί στον εκκλησιασμό του ιερού ναού της περιοχής που εδρεύει το σχολείο.
Κατά τα λοιπά θα τηρηθεί το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων της ημέρας.

Ανακοίνωση του ΥΠΑΙΘ για την ύλη των Πανελλαδικών

Τροποποίηση της Υ.Α. «Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2021 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Γβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ΄ τάξης Ημερησίου Γενικού Λυκείου και Γ΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου» ”  με θέμα “Καθορισμός διδακτέας – εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ’ τάξης Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. και της Δ’ τάξης των Λυκείων των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) για το σχ. έτος 2020-2021

Δείτε περισσότερα στην σελίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων      http://Τροποποίηση της Υ.Α. «Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2021 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Γβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ΄ τάξης Ημερησίου Γενικού Λυκείου και Γ΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου» ” με θέμα “Καθορισμός διδακτέας – εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ’ τάξης Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. και της Δ’ τάξης των Λυκείων των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) για το σχ. έτος 2020-2021

Εσπερίδα Γονέων

Παρακολουθείστε την ημερίδα με θέμα: «Διαχείριση της καθημερινότητας εν μέσω πανδημίας για τον Έλληνα γονιό»

της ΔΔΕ Βοιωτίας στον παρακάτω σύνδεσμο

Πρόσκληση – Εορτασμοί των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση

Στο πλαίσιο εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, η ΠΔΕ Στερεάς Ελλάδας εξασφάλισε τη δυνατότητα ηλεκτρονικής συμμετοχής και παρακολούθησης του προγράμματος που προσφέρει το ΕΚΠΑ με κύκλους ομιλιών.
Ο Αγώνας του ’21 δοκιμάστηκε σε πολλά επίπεδα: πολεμικά, ιδεολογικά, πολιτικά, διπλωματικά, κοινωνικά. Πάνω σε αυτήν την πραγματικότητα έχει δομηθεί ο κύκλος ομιλιών με τίτλο «21 ομιλίες για το ’21». Κατά τη διάρκεια του κύκλου αυτού, είκοσι διδάσκοντες και διδάσκουσες του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με τις είκοσι μία ομιλίες τους, θα επιχειρήσουν να αναλύσουν το πλαίσιο, να ερμηνεύσουν τα γεγονότα, να διαφωτίσουν τις εξελίξεις ούτως ώστε να γίνει κατανοητό το μέγεθος και η σημασία των πολλών παραμέτρων της Ελληνικής Επανάστασης.
Υπεύθυνη των 21 ομιλιών για το ΄21: καθηγήτρια Μαρία Ευθυμίου
Oι ομιλίες θα διεξάγονται διαδικτυακά το διάστημα από 13 Ιανουαρίου 2021 έως 10 Νοεμβρίου 2021, ημέρα Τετάρτη, ώρα 19.00 στο σύνδεσμο:

21omilies_entypo

21omilies_afisa

Πρόσκληση-Εορτασμοί-των-200-χρόνων-από-την-Ελληνική-Επανάσταση

Τροποποίηση της με αρ. πρωτ. 94893/Δ2/17-07-2020 Υ.Α .με θέμα: «Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2021για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά

Δείτε την εγκύκλιο  εδώ:  1820_ΤΡΟΠ__94893_Δ2_17_07_20_ΥΑ_ΥΛΗ_2021-1