Αρχείο ημέρας 2022-04-04

Επίσκεψη μαθητών στο Λαογραφικό Μουσείο του Δήμου Διστόμου

Επίσκεψη μαθητών/τριών  του ΓΕΛ ΔΙΣΤΟΜΟΥ στο Λαογραφικό Μουσείου του δήμου Διστόμου στο πλαίσιο του προγράμματος “ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ,ΜΟΔΑ”. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την χωρική/ επαρχιακή ενδυμασία  των ανθρώπων ( ανδρών και γυναικών ) σε όλο των κύκλο της ζωής : γέννηση – γάμος – θάνατος.
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την υπεύθυνη του Μουσείου κ. Αμαλία Παπαϊωάννου για την θερμή υποδοχή και την εξαιρετική  παρουσίαση των ενδυμασιών της συλλογής του Μουσείου στους μαθητές  και τους εκπαιδευτικούς
.
Η  εργασία των μαθητών με θέμα : “ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ  : ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ”.

Ενημέρωση σχετικά με τον προληπτικό διαγνωστικό έλεγχο νόσησης (self Test)

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται μία (1) φορά πριν από την Τρίτη κάθε σχολικής εβδομάδας και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’
εξαίρεση, την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο
υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την
πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Δείτε εδώ την εγκύκλιο/

ΕΞΕ – 37628 – 2022 – Ενημέρωση σχετικά με τον προληπτικό διαγνωστικό έλεγχο νόσησης

Η Γ Λυκείου στο κέντρο noesis στη Θεσσαλονίκη

Στα πλαίσια του προγράμματος “Αξιοποίηση του σχολικού τηλεσκοπίου”  που υλοποιείται στο ΓΕΛ Διστόμου, οι μαθητές της Γ τάξης παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο κέντρο Noesis της Θεσσαλονίκης με θέμα ” Η Ευρώπη εξερευνά το Διάστημα”. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την Ευρωπαϊκή  Υπηρεσία Διαστήματος ,  τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και το τηλεσκόπιο Hubble, τις ρομποτικές αποστολές Planck και ATHENA.  Οι  μαθητές/τριες  στον προσομοιωτή έκαναν ένα σύντομο ταξίδι στην επιφάνεια της σελήνης  ( Moon Thunder (3D)).