Αρχείο ημέρας 2022-02-06

Εκδήλωση του ΓΕΛ ΔΙΣΤΟΜΟΥ : ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ- ΕΙΔΗ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ

Διαδικτυακή ημερίδα : Ο ιός SARS-CoV-2 και η νόσος COVID-19

Η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας σε συνέχεια των δράσεων που πραγματοποιούνται με πλήθος εκπαιδευτικών μονάδων ανά την Ελλάδα, διοργανώνουν διαδικτυακή ημερίδα την

Τρίτη8Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 11.00 με θέμα:

“Ο ιός SARSCoV-2 και η νόσος COVID-19″

Την ημερίδα θα παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί και μαθητές των σχολείων της ΔΔΕ Βοιωτίας καθώς και όλοι όσοι επιθυμούν να πληροφορηθούν με επιστημονική εγκυρότητα ότι αφορά τον ιό SARSCoV-2, τα εμβόλια και την πανδημία της COVID-19.

Οι εργασίες της ημερίδας θα μεταδοθούν μέσω του καναλιού YouTube της ΠΕΒ  ΕΔΩ (https://youtu.be/wzH2LdW2og4) και η παρακολούθησή της είναι ελεύθερη.

Εκπαιδευτικής δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2022»

Έγκριση   εκπαιδευτικής δράσης  με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον
Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2022».

ΕΞΕ – 9973 – 2022 – Έγκριση της εκπαιδευτικής δράσης με τίτλο Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης 2022

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Διαδικτυακή εκδήλωση ενημέρωσης προς τιμής του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) 2022 με θέμα την Κυβερνοασφάλεια για την ενημέρωση των μαθητών Λυκείων διοργανώνει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ μαζί με την Ελληνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης την Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 10:00-11:00.

Η ενημέρωση αφορά την αντιμετώπιση ζητημάτων ασφάλειας για την προστασία της καθημερινότητας μας στο διαδίκτυο (Cyber Secure From Home) αλλά και την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με το πώς πρέπει να ενεργούν αν και εφόσον πέσουν θύματα απάτης στο διαδίκτυο (First Aid). Tέλος θα συζητηθούν θέματα που αφορούν τις αναδυόμενες τεχνολογίες (όπως έξυπνα ρολόγια κ.λπ.) , τι πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε τέτοια προϊόντα αλλά και η επιλογή επαγγελματικού προσανατολισμού προς την επιστήμη της Κυβερνοασφάλειας.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Το ΓΕΕΘΑ  δημοσίευσε την  εγκύκλιο για την εισαγωγή των υποψηφίων στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ) και τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ).
Οι  ενέργειες των υποψηφίων μαθητών/τριών ακολουθούν ως εξής:
α. Υποβολή ηλεκτρονικά Αίτησης- Δικαιολογητικών από την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 08:00 έως την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 24:00.
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή Δικαιολογητικά έως την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022.
γ. Υποβολή Ελλιπών Δικαιολογητικών έως την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 και ώρα 24:00.
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος–χρόνος): Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022.
Τονίζεται ότι, οι υποψήφιοι/ες είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για την υποβολή της αίτησης.
Δείτε εδώ την εγκύκλιο : ΕΔΥΕΘΑ-ΕΝΙΑΙΑ-2022-23